krzyż – drewniany – biały – duży – na ścianę – do domu

0

Co oznacza krzyż? Krzyż to symbol lub obiekt utworzony przez dwie linie przecinające się prostopadle . Powszechnie spotyka się symbol krzyża w kościołach , na cmentarzach , kaplicach itp. W sensie przenośnym krzyż jest używany do oznaczenia cierpienia, ucisku lub agonii. Np. nic nie mogę na to poradzić, to krzyż, który muszę nieść.

Bardzo powszechny symbol w heraldyce, występujący w kilku herbach, takich jak np. krzyż maltański . Krzyż jest także symbolem niektórych organizacji, takich jak Czerwony Krzyż , organizacja humanitarna, której celem jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego, promowanie szacunku między ludźmi i zmniejszanie cierpienia.

krzyż – biały – drewniany – na ścianę

Słowo krzyż może być również użyte jako wykrzyknik oznaczający „Boże uchowaj!”, wskazujący na zdumienie lub niechęć do jakiejś osoby lub wydarzenia. Krzyż jak i ikona, powinny być z dobrego drewna. Np. Credo Cruza! Nie strasz mnie tak! / Krzyże! Prawie zostałem przejechany!

krzyż - biały - drewniany - na ścianę

Istnieje kilka różnych rodzajów i kształtów krzyża, na przykład biały krzyż na ścianę i krzyż łaciński . W krzyżu greckim obie linie są tej samej długości, podczas gdy w krzyżu łacińskim linia pionowa jest dłuższa niż linia pozioma. Są też krzyż św. Andrzeja w kształcie litery X i krzyż św. Antoniego w kształcie litery T. Dla Egipcjan istniał ankh , przez niektórych znany jako krzyż egipski , który był symbolem życia.

Chrześcijański drewniany krzyż na ścianę. Krzyż był narzędziem tortur i śmierci używanym w czasach Cesarstwa Rzymskiego, służącym do wymierzania kary śmierci osobom skazanym przez władze. Kilka lat po ukrzyżowaniu Jezusa Rzymianie zakazali tej formy kary, uznając ją za zbyt okrutną.

Krzyż drewniany krzyż na ścianę jest jednym z symboli chrześcijaństwa. Według wiary chrześcijańskiej, przez śmierć Jezusa na krzyżu i zmartwychwstanie każdy, kto wierzy, może otrzymać zbawienie i życie wieczne. Krzyż jest jednym z najważniejszych symboli chrześcijaństwa, ponieważ śmierć Jezusa na krzyżu i Jego zmartwychwstanie to ofiara, która umożliwia przebaczenie grzechów i pojednanie z Bogiem.

krzyż – duży – do domu – rzeźbiony

Znak duży krzyż na ścianę, akt błogosławieństwa, jest gestem tradycyjnie katolickim. Być może najbardziej znana ikona religijna na Zachodzie, symbol krzyża, zakorzenił się w kulturze popularnej, a co za tym idzie w modzie, idąc zawsze na granicy między sacrum a profanum. Niewiele osób pyta o to, co tak naprawdę reprezentuje. Oczywiście wszyscy znamy jego związek z tak zwaną męką Chrystusa. Ale krzyż pojawia się w dziejach ludzkości w różnych kontekstach, czasem nawet kontrowersyjnych.

krzyż - duży - do domu - rzeźbionyDlatego sprawiedliwe jest wyjaśnienie raz na zawsze znaczenia symbolu krzyz na sciane. Jeśli nie możesz dłużej znieść tego napięcia, kontynuuj z nami tę podróż wiedzy. Symbol krzyże w historii. Właściwie nikt, kto zamieszkiwał zachodnią część globu w ostatnim tysiącleciu, nie wie, czym jest krzyż do domu.

W rzeczywistości jest to bardzo prosta reprezentacja, utworzona przez skrzyżowanie dwóch linii, a ta, która tworzy podstawę w pionie, jest zwykle większa niż ta pozioma, umieszczona w pobliżu górnej części pierwszej.

W rzeczywistości jest to klasyczne przedstawienie tego: piękny krzyż na ścianę. Krzyż drewniany rzeźbiony nie ogranicza się jednak do tego jednego kształtu. Popularny format nie jest też najstarszy. Religie przed katolicyzmem już go czciły. Przykładem są Egipcjanie, którzy swoje rytuały przerywali Ansata lub Ankh (a nawet egipskim krzyżem). Z rodzajem uchwytu na szczycie, został później zaadoptowany przez kulty mistyczne, takie jak Wicca.

krzyż – nad drzwi – do salonu – stojący

Prawdopodobnie „matką” krzyża katolickiego jest krzyż grecki, który przypomina starsze krzyże spotykane w Azji Środkowej, gdzie panował kult ludu Ałtaju znany jako tengryzm. Od tego Grecy i Rzymianie zapożyczyli krzyż katolicki w formie znaku plus, używanego w średniowieczu jako odniesienie przy budowie katedr.

Warto również wspomnieć o swastyce , czyli owiniętym krzyż na ścianę do salonu, symbolu, którego pochodzenie sięga co najmniej 5000 lat. Znany przez Mezopotamczyków, Majów z Ameryki Środkowej i Navajo z Ameryki Północnej, jest nadal używany przez Hindusów jako znak szczęścia. Niestety, najbardziej popularne kojarzy się z nazizmem. W 1920 r. został przyjęty przez partię Adolfa Hitlera jako oficjalny emblemat. Mamy też płonący krzyż amerykańskich grup supremacyjnych, zwłaszcza niesławnego Ku Kux Klan.

krzyż - nad drzwi - do salonu - stojącyZnaczenie krzyża na ścianę drewniany dla chrześcijan. Chrześcijański kult krzyża nad drzwi zaprowadził ją do częstych ołtarzy kościelnych, nagrobków na cmentarzach, tarcz templariuszy, flag narodowych i herbów rodowych. Stał się także znakiem schronienia i pomocy dla ludności cywilnej w czasie wojny w postaci Czerwonego Krzyża. Ponadto wyraża się to jako znak szacunku i tarcza przed Złem .

W rzeczywistości żyje w ustach ludzi: przy najmniejszym zdziwieniu słyszymy między innymi „krzyżowe wyznanie!”. Jej najświętszy aspekt znajduje jednak odbicie w postaci Chrystusa. W tym kontekście najbardziej widoczny jest związek z cierpieniem chrześcijańskiego mesjasza, wyrażonym przez ukrzyżowanie w Jerozolimie w Wielkanoc 33 rne.

Ale oznacza to także odkupienie, ponieważ w tradycji katolickiej Jezus poświęcił się na krzyżu rzeźbiony na ścianę, aby odkupić grzechy ludzkości. Jest więc symbolem nadziei i odnowy. W pewnym sensie Chrystus odkupił także ten sam przedmiot, który go zabił (teoretycznie, jeśli wierzymy w Zmartwychwstanie), ponieważ przedtem jedynym celem krzyża stojącego było dręczenie wrogów Rzymu. Był więc narzędziem tortur (najokropniejszej).

krzyż – rodzaje – chrześcijańskie – nowoczesne

W rzeczywistości praktyka przybijania ludzi pod dwiema drewnianymi belkami nie była wyjątkowa dla sług Cezara. Warto zauważyć, że Rzymianie nie byli zbyt biegli w tej praktyce, stosując ją od czasu do czasu do karania niewolników i agitatorów (w przypadku Jezusa). Są nawet tacy, którzy kwestionują twierdzenie, że Chrystus został rzeczywiście ukrzyżowany.

Krzyże nowoczesne na ścianę w modzie.

Niezależnie od znaczenia, bo inaczej być nie mogło, krzyż trafił do świata mody. Wcześniej był to oczywiście tylko wzór kultu, wisiorek noszony przez wielbicieli jako oznaka wiary. Ale wystarczyło, aby ludzie tacy jak Madonna zaczęli się bawić przedmiotem, nadając mu pewną wulgaryzmy, ta moda dosłownie się przyjęła.

Potem pojawiły się marki z odważnymi kawałkami, t-shirtami z wytłoczonym symbolem (obecnie bardzo popularne są te modele, w których słowo „wiara” jest stylizowane w formie krzyża piękny krzyż na ścianę) i super fajnymi zawieszkami. Oznacza to, że nikt nie musi być pobożny, aby nosić rodzaje krzyży w srebrny krzyż na ścianę, czy wisi on na naszyjniku, kolczykach w uchu , w bransoletkach, pierścionkach i wielu innych zastosowaniach (na przykład tatuażach).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj